Jsou Piráti komunisti s notebookem?

„Po ovoci poznáte jich“, a tady bylo toho ovoce vidět už dost, přestože si Piráti k vládě ještě pořádně nečuchli. A tam, kde se k moci dostali, a to jim přiznejme, vše překrývají prvotřídním PR. Daří se jim tak držet svoji značku sexy a cool třeba i v Praze, kde toho zatím moc neudělali, a pokud ano, tak to byl spíš propadák. Jejich výhodou je i to, že v současné politické situaci patří k jedněm z mála stran, které mají v čele lídra. Tohle označení, které jsem Bartošovi přiznal, neznamená, že by to byl můj šálek čaje, ale leadership prostě má. Problém je ten, že tenhle lídr nás může při vhodné pozici hvězd zavést do „gulagu s wifi“.
Pro mnohé voliče přišlo první viditelné varování z Teplic. Po smrti bytostného konzervativce senátora Kubery tam místní Piráti, poměrem hlasů 249:232, zvolili jako svého kandidáta ultralevicového Tožičku. Ten, na pirátském celostátním fóru označil kritiku své osoby za skandalizační kampaň motivovanou snahou kompromitovat Piráty a vykreslit je jako komunisty. Podle něj stojí za to mít vizi spravedlivé společnosti důstojných lidí, v níž nikdo neparazituje na druhých. Argumentace vskutku brilantní, přesně ve stylu „ne, já nejsem žhář, jenom mám rád oheň na sousedově střeše“.
Pro ty mladší, kteří v hodinách dějepisu spali, jen připomenu, že věta „stojí za to mít vizi spravedlivé společnosti důstojných lidí, v níž nikdo neparazituje na druhých“ je klasická věta, která stála na počátku většiny ekonomických, sociálních a lidských průserů. Krásně je to nyní vidět ve Venezuele, tam už podle Tožičky chvíli onu spravedlivou společnost budují. A vydali už i milionovou bankovku. Koupíte si za ní pytlík rajčat.
Další, typicky levicová záležitost byl pirátský návrh na prolomení advokátní mlčenlivosti. Návrh byl zásadním a protiústavním zásahem do ochrany důvěrnosti informací sdělovaných klientem advokátovi. Tohle nezkusili ani komunisti před rokem 1989, a pokud už šli po nějakém advokátovi, tak to dělali jinak. Samozřejmě, ten návrh byl odůvodněn bohulibým bojem proti praní špinavých peněz, ale to jsou svobodu oklešťující návrhy vždy. Prostě cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Věc, kterou většina normálně pracujících a žijících lidí nevnímá, a pak je pozdě.
A jedeme dál. Piráti rádi zvyšují daně. Samozřejmě vždy spravedlivě a v zájmu dobra. Nejznámější případ boje o daně svedli Piráti také v Praze, kde navrhovali zatížit daní nemovitosti a byty, které majitel nepoužívá. Piráti nakonec od nápadu ustoupili, ale podle radního pro bydlení a trasparentnost Adama Zábranského, je zdanění prázdných bytů stále téma!
Další známější snahou je pokus zatížit prodej firmy vyšší daní. Všechny levicové subjekty se dívají podezřívavě na firmy, zisk, a podnikání. Proto tyto návrhy, nebo pirátský souhlas se zavedením sektorové daně. Zavedení daně při prodeji firmy by byl další impuls k tomu, aby podnikatelé opouštěli se svými firmami Českou republiku a český daňový systém a zakotvili v zemi, která nechce trestat podnikatele za to, že vybudoval a následně prodal firmu. Ale to levice nikdy nevidí a nechce vidět.