Zeman vs Drahoš – co o nich prozradila řeč těla?

Co prezident Miloš Zeman a jeho protikandidát na hlavu státu Jiří Drahoš při duelu říkali, všichni slyšeli. Další „prověrka“ přijde už za několik hodin – ve čtvrtek večer se Zeman s Drahošem střetnou před volbami naposledy, a to v debatě České televize. Co ale zatím sdělovala jejich těla a chování? „Tichou konverzaci“ obou mužů pro Blesk zanalyzoval odborník na nonverbální komunikaci Martin Cibulka.

1.Jak seděli

Zatímco Miloš Zeman byl pohodlně uvelebený v křesle, nohu přes nohu, jeho soupeř seděl celou hodinu vzpřímený a našponovaný na krajíčku.

Co o kandidátech na prezidenta prozradila řeč těla? | Blesk

„Pozice, jakou oba kandidáti na prezidenta po celou dobu zaujímali, svědčí o jejich vnitřním rozpoložení. Zjednodušeně můžeme říct, že na jedné straně pohodlně seděl zkušený politický harcovník, který si chvílemi celou situaci dokázal i užívat, a na druhé straně se potil zkoušený žák, který musel během naučených odpovědí i krotit svůj stres,“ řekl Blesku odborník.

2.Pohyby rukou a gesta

Ruce neustále v pohybu a proměna výrazů ve tváři – takový byl Miloš Zeman. Jiří Drahoš gestikuloval minimálně. Působil spíše jako socha.

Odborník:

„Gestikulace je velmi individuální záležitost, takže ji nelze přímo srovnávat. Přesto v absenci gest lze spatřovat známku nejistoty a stresu a naopak uvolněná mimika v obličeji a »mávání« rukou může v tomto případě nasvědčovat jistotě a uvolněnosti.

3.Mluvení k publiku

Když prezident Miloš Zeman hovořil, obracel se většinou k publiku. Jiří Drahoš při mluvení hleděl spíše na svého protivníka a na lidi v hledišti jen pošilhával.

Odborník:

Miloš Zeman byl sám o sobě přesvědčen, cítil převahu a na odpovědi se nemusel tolik soustředit. Spíše si užíval viditelné nervozity svého soupeře.

4.Sledování soupeře

Jiří Drahoš měl na Zemana téměř neustále upřený zrak, zatímco prezident většinou hleděl do strany mimo něj.

Odborník:

Zeman tím dával jasně najevo – nejsi pro mě soupeř, nic pro mě neznamenáš. Profesor Drahoš se snažil plně soustředit na svého protivníka. Chvílemi bylo vidět, že mu to pomáhá i odizolovat od sebe ostatní okolí. Je to klasická technika, kdy se snažím sám sebe přesvědčit, že není nikdo jiný, kromě mého oponenta, a tím minimalizovat vlivy okolí, které mne mohou stresovat.“

5.Vstávání

Na konci pořadu Jiří Drahoš vstal, podal prezidentovi ruku a šel před publikum, donutil tak Zemana o holi alespoň povstat.

Odborník:

Pokud by tak učinil mimoděk, znamenalo by to, že profesor Drahoš využil první příležitosti k »opuštění horkého křesla«. V případě, že se jednalo o předem připravené chování, šlo o taktiku, která měla jasně ukázat na to, že Zeman je v horší kondici a zdravotním stavu než on.“

6.Očima psychologa Jana Kulhánka:

„V neverbálním projevu se Miloš Zeman jako by rozvaloval, dával na sobě znát spokojenost. Když byl naštvaný, tak to na něm bylo trochu vidět. Projevovalo se to určitou strnulostí v obličeji. U Drahoše ten jeho posed vyjadřoval, že je hodně koncentrovaný. Že se snažil, aby mu nic neuniklo, aby si dokázal dobře setřídit myšlenky. Zatímco Miloš Zeman byl více jako ryba ve vodě. A závěr, kdy Drahoš donutil Zemana povstat? Pokud to bylo záměrné, tak si nejsem jistý, jestli to na lidi působilo jako větší vitalita. To, co Miloš Zeman ukázal, bylo, že i když sedí »rozvalený na křesílku«, tak že mu to v každém případě myslí dobře.“