Tornádo v Praze
První popis tornáda na našem území zmiňuje Kosmas ve své kronice, kde popisuje tornádo v Praze na Vyšehradě z 30.7. roku 1119.
Přestože se nejedná o úplně běžný jev, nejde o jev ani častý, ale ani doposud neexistující.
To bylo i důvodem, proč se hned ozvali například pracovníci ČHMÚ s tím, žese nejedná o předzvěst klimatické apokalypsy, ale mimořádný jev, nesouvisející s planetárním klimatem.
To nezabránilo klimaalarmistické lobby okamžitě rozjet svůj stroj. „Planeta nám vrací, jak jsme se k ní špatně chovali“, „Apokalypsa se blíží, a pokud rychle něco neuděláme, bude ještě hůř“ se objevilo nejen na sociálních sítích. Normální člověk, který se problematice nevěnuje, je tak opět zmasírován.
Nikdo nechce umřít v plamenech pekelných. Navíc nám přeci auta na elektřinu, solární panely, větrné turbíny, slibují čistší a krásnou budoucnost. Opak je sice pravdou, ale jak ukazuje historická zkušenost, za pravdu se občas taky da zahořet na hranici za vývinu prachobyčejného tepla a kouře. A protože se na pravdě občas i těžko vydělává, celkem zanikají třeba informace o to, že šéfce Evropské komise Ursule von der Leyen, stejně jako jejím kolegům týkající se elektroaut, byl zaslán otevřený dopis, pod který se podepsalo hned 171 vědců. Oněch 171 vědců uvádí, že díky přechodu na elektromobilitu nedojde k poklesu emisí, nýbrž k jejich růstu. Čím více bude přibývat elektrických aut, tím více narostou nároky na spotřebu energie.
Jinak řečeno, pokud se plány politiků v Bruselu nezmění, stane se mobilita v podobě auta buď výsadou těch nejbohatších (nebo bohatších, než je „obyčejný člověk“), anebo se bude muset vyrábět více energie. To zní jako jednoduchá věc, ale tak úplně jednoduché to není.
Snad jedinou výhodou celého plánu je, že se tím zase vyřeší parkování na sídlišti Bohnice a Kobylisy, protože aut tam bude jak za socíku.
Jak to tak chodí, všem špatně nebude – někomu bude lépe
Praha vedená Piráty, Starosty a uskupením Jana Čižinského „Peníze sobě“ totiž již v roce 2019 schválila Klimatickou komisi kterou vede Martin Bursík. Ten pilně pracoval, a tak mohl být letos schválen „klimatický plán“.
Většina obyvatel Prahy ho ani nezaznamenala, maximálně zaslechla, že těch 230 000 000 000 Kč nám pomůže učinit Prahu lepší, čistší a uhlíkově neutrální. Částka dvě stě třicet miliard vlastně normálnímu člověku vůbec nic neříká, protože je tak velká, že jsme v situaci jako indiánský zvěd, který náčelníkovi oznámil, že kavaleristů je mnoho. Umíme si představit deset milionů, dvacet.
Komu taková částka naopak něco říká, je Martin Bursík. Na chvíli to vypadalo, že zmizel v propadlišti dějin, a definitivně se „zabil“ prosazením fotovoltaiky jako dotačního byznysu. Ta nás každého stála pěknou hromadu peněz, které se solárním baronům dostaly pomocí dotace ceny elektřiny z těchto elektráren. To, že fotovoltaické panely zabraly často nejlepší zemědělskou půdu, a hyzdí krajinu podobně jako žlutá pole vysetá opět na podporu boje s klimatem, je pak jen taková třešnička na dortu.
Takže to nasměrování a nastavení, kam půjde těch 230 000 000 000 korun má v rukou ten správný chasník. A jen si připomeňme, že to byli Piráti, Starostové a Praha sobě, kdo tohoto pána zase vzal do „hry o velký prachy“.
Tornádo v pražské kase
Původně jsem chtěl psát o představení Klimatického plánu Prahy, kterého jsem se účastnil se starostou Prahy 8 Ondřejem Grosem minulý čtvrtek, ale tornádo na Moravě mi připomnělo, že i tady se jeden vír roztáčí a brzo se dotkne našich střech a aut.
Během úvodní řeči jsem si povídal se starostou jiné městské části, a tak ke mně doléhala z úvodního proslovu jen některá slova na která mám vycvičený sluch. „Revoluce“, „Příležitost“, “Není cesty zpět“.
Když potom Martin Bursík oblažil napjaté posluchače příběhem, jak pozval ke stolu čtrnáct mladých lidí z Extinction Rebellion, bylo jasné, že jsme slyšeli dost a nastal čas na odchod.
Ano, všichni chceme hezké životní prostředí, všichni ho dokonce potřebujeme. Chceme sázet stromy, mít čisté řeky – ale to, co se teď děje, prostě a jednoduše s tímhle nemá nic společného. Dokonce to často jde proti deklarovanému cíli a životní prostředí to jen zhoršuje. Ale kšeft to bude dobrý, stejně jako na představení Klimaplánu Prahy byl dobrý džus a hosteska.
předseda komise pro životní prostředí Prahy 8
Mgr. Martin Cibulka
Martin Bursík představuje Klimaplán Prahy